Jak zrobić dobre zdjęcie - czyli mój poradnik na efektowne zdjęcia.

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Jak zrobić dobre zdjęciew tym poradniku przedstawię 5 praktycznych porad, które sam stosuję z powodzeniem. Sugeruję, aby zapoznał się z nimi każdy, kto poważnie myśli o fotografowaniu takich uroczystości jak np. śluby. Zatem jeśli chcesz dowiedzieć się jak zrobić dobre, efektowne zdjęcia zapraszam do moich 5 kluczowych zasad.

Słowem wstępu:

Odpowiedzmy sobie na pytanie, co to znaczy dobre zdjęcie? Uważa, że dobre zdjęcie, to takie, przy którym zatrzymujemy się na dłużej, takie, które zainteresuje, ale też da do myślenia – jak to ujęcie zostało zrobione?

Dobre zdjęcie – czyli rozkładamy każdy element fotografii na czynniki pierwsze.

  1.  Światło w fotografii jest kluczowe. W moich pracach jest przewaga światła naturalnego. Lubię miękkie, ciepłe światło. Z moimi Parami często ustalam plan sesji w  taki sposób aby mieć wpływ na efekt – wybieramy miejsca i czas sesji. Najczęściej są to godzinny wczesnoporanne lub popołudniowo-wieczorne (przy zachodzie słońca). Przykład takich zdjęć możecie zobaczyć chociażby odwiedzając niedawno dodany wpis na moim blogu Plener (kujawsko-pomorskie).Jak zrobić dobre zdjęcieJak zrobić dobre zdjęcie
  2. Ekspozycja – zadbaj o dobre naświetlenie „klatki”pod konkretny efekt, który chcemy uzyskać. Osobiście już z pozycji aparatu ustawiam właściwe parametry. – Często celowo prześwietlając lub niedoświetlając kadry (ewentualnie naświetlam na cienie) i fotografuję przy mocno otwartej przysłonie.
  3. Kolorystyka – Bez względu na to, czy swoją fotografię przedstawisz w kolorze czy czarno-bieli zadbaj aby było estetycznie. Tak, czarno-białe zdjęcia również bardzo cenię i lubię, a w dodatku mogą się podobać – (przykład zdjęcia powyżej). Zadbaj jednak o to, aby kreując kolorystykę czy to poprzez obróbkę (post processing), czy profile w aparacie była ona powtarzalna.Jak zrobić dobre zdjęcie
  4. Tło – fotografując staraj się zadbać również o tło. Jeżeli masz wpływ na usunięcie niepotrzebnych przedmiotów z kadru – zrób to! Jeśli nie – kadruj tak aby wyeliminować jak najwięcej elementów rozpraszających uwagę oraz takich, które nic nie wnoszą. Możesz tego dokonać również stosując inne obiektywy (z krótszą bądź dłuższą ogniskową).
  5. Kompozycja – czyli reguła trójpodziału. Staraj się uatrakcyjnić i wzmocnić przekaz. Polega ona na zbudowaniu kompozycji poprzez podział kadru na trzy pionowe i trzy poziome części, gdzie w miejscu przecięcia tych linii otrzymamy „mocne punkty”. Więcej o trójpodziale przeczytasz tutaj.

Podsumowanie:

  • zadbaj o światło w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać wybierz odpowiednią porę dnia (poranek lub wieczór),
  • dobrze naświetlaj „klatki” – poprawna ekspozycja,
  • przy stylizowaniu zdjęć zadbaj aby były spójne kolorystycznie,
  • usuń zbędne elementy tła lub kadruj używając węższych obiektywów,
  • zasada trójpodziału pomoże w odp. kadrowaniu.

Jestem przekonany, że mój poradnik i zastosowanie 5 powyższych punktów pozwoli Ci uzyskać wspaniałe efekty. Jeśli natomiast chciałbyś abym osobiście pokazał Ci jak fotografuję używając powyższych reguł – zapraszam na moje autorskie warsztaty fotograficzne.

Powodzenia!

Arkadiusz Kubiak

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *